Hardegarijper Basketball Vereniging Hornets

  • Vergroot lettergrootte
  • Standaard lettergrootte
  • Verklein lettergrootte
Home Wat is Peanutbasketball

Wat is peanutbasketball

De jeugd heeft de toekomst! Dat geldt op vele vlakken en dat geldt ook zeker voor de sport. Als kinderen op jonge leeftijd al het plezier van sporten beleven, kan dit bijdragen aan hun ontwikkeling. Met name bij een teamsport worden de sociale vaardigheden getraind en kinderen leren omgaan met succes en tegenslag. Daarnaast is het goed voor de conditie en dus goed tegen overgewicht. Het allerbelangrijkste is echter dat sporten FUN is!

Voor kinderen op jonge leeftijd is het van belang dat ze deze FUN ervaren door met leeftijdsgenootjes mee te kunnen doen aan het spel. Niets is zo vervelend dan beginnen met een sport, maar geen onderdeel van het spel zijn, omdat je nog niet zo goed weet hoe het moet. En wat doe je als er maar drie meisjes zijn, vind je het dan nog wel leuk als meisje?

Voor beginnende basketballertjes heeft de Nederlandse Basketball Bond, in navolging van onze Belgische Zuiderburen, Peanutbasketball in het leven geroepen. Peanutbasketball is een laagdrempelige vorm van basketball, die uitermate geschikt is voor kinderen in de basisschool-leeftijd die nog geen of weinig basketballervaring hebben. Het grote verschil met ‘gewoon’ basketball is dat er 3-tegen-3 gespeeld wordt in plaats van 5-tegen-5. Door het spelen in kleinere teams, neemt iedere speler actief deel aan het spel en zullen de spelers samen moeten spelen. Waar het in 5-tegen-5 nog mogelijk is om iemand de bal niet te geven, is dit in 3-tegen-3 niet mogelijk. Dit zorgt er ook voor dat bij Peanutbasketball iedereen de bal krijgt en daarmee ook een mogelijkheid om te scoren, een succesbeleving die kinderen graag ervaren.

Een bijkomend voordeel van dat 3-tegen-3 wordt gespeeld, is dat voor een team maar drie tot vijf spelers nodig zijn. Voor een team dat competitie wil spelen, zijn tenminste acht spelers nodig. In de praktijk blijkt het niet altijd mogelijk acht spelers bij elkaar te krijgen van dezelfde leeftijd, waardoor met veel oudere of jongere kinderen gespeeld moet worden. De jongere kunnen er dan verlopen bij lopen en stoppen vervolgens met basketball. Bij Peanutbasketball heb je al een team wanneer je drie spelers hebt, waardoor de drempel om een team te vormen lager wordt. Hierdoor wordt het ook eenvoudiger voor meisjes om te gaan basketballen, omdat er vaak minder meisjes zijn die gaan basketballen dan jongens.
Peanutbasketball wordt op een half veld gespeeld, maar wel op twee baskets. Hiermee raken kinderen vertrouwd met de elementen van het 5-tegen-5 basketball, waar ook ieder team haar eigen basket verdedigd. Verder wordt bij Peanutbasketball met een kleinere bal gespeeld, zodat deze goed te hanteren is voor iedere speler. De kinderen tot en met 8 spelen met een maatje 4 bal en de kinderen boven de 8 met een maatje 5 bal.

De spelregels van Peanutbasketball zijn in grote lijnen gelijk met die van het reguliere 5-tegen-5 basketball. Het grootste verschil is echter dat het bij Peanutbasketball niet om winnen draait. FUN is het allerbelangrijkste en daarnaast staan de STAR-waarden centraal. STAR staat voor Sportiviteit, Teamwork, Acceptatie en Respect. Deze sportieve normen & waarden worden de kinderen bijgebracht en hier worden ze ook op aangesproken. Bij STAR ligt de focus op samen plezier beleven door samen te spelen.

Er is geen competitie waarin Peanutbasketball wordt gespeeld, dit gebeurt op de talloze toernooien die in het hele land worden georganiseerd. Er worden toernooien door verenigingen, in samenwerking met rayons georganiseerd en ook de Nederlandse Basketball Bond organiseert verschillende Peanutbasketballactiviteiten. In 2008 is de Dunkers Kids Club gelanceerd, de fanclub van Dunker, de mascotte van het Nederlandse basketball. Voor de leden van deze club worden jaarlijks enkele Dunkers Kids Club dagen georganiseerd bij NBB evenementen, waarbij Peanutbasketball de basis vormt.

Op deze zogenaamde DKC-dagen krijgen de deelnemers een clinic van een (ex-) international en nemen ze deel aan een peanuttoernooi. Tijdens dit toernooi worden 3-tegen-3 wedstrijdjes gespeeld en daarnaast is er nog een vrije worpwedstrijd, kunnen kinderen de Basketball Race4Fun1 lopen en kunnen ze een certificaat voor een specifieke FUNdamental verdienen. Op iedere DKC-dag zijn er daarnaast nog andere activiteiten, die per evenement verschillen, zoals een fotoshoot met Dunker en spandoeken maken. Na afloop van het peanuttoernooi vindt de prijsuitreiking plaats, waar prijzen zijn voor beste STAR-spelers (jongen & meisje) en het beste STAR-team. Het aantal gewonnen wedstrijden speelt dus geen rol, het gaat om het gedrag van de kinderen, individueel en als team. Vervolgens mogen de kinderen gratis naar een basketballwedstrijd op topniveau, zoals een bekerfinale of een interland. Uiteraard is de hele dag Dunker aanwezig om de kinderen aan te moedigen, soms een beetje mee te doen en met de kinderen de wedstrijd na afloop te gaan bekijken.

 

Mijn HBVHornets.nl